אני מביא כאן ככתבה ולשונה את כתבתם של אביב לביא וקלמן ליבסקינד מ"מעריב".
אך ראוי הוא כי הדבר יתפרסם בכל מדיה אפשרית.

אחרי פרסום תחקיר מעריב על מעלליו של גלנט שהשתלט בכח על אדמות שכניו, חשבתי שיהיה לכך משקל ביום שבו תעמוד על הפרק מועמדותו לרמטכ"לות. כמה תמים הייתי

 

אביב לביא 6/9/2010 5:26
יום אחד, לפני כשנתיים, הגיעה אלי פנייה לא שגרתית: קבוצת תושבים מעמיקם ביקשה להיפגש כדי להלין על מעללי השכן, שהוא במקרה אלוף פיקוד דרום, יואב גלנט. כעבור כמה ימים הייתי על הכביש בדרך למושב היפה, על אף הספקות שניקרו: כל עיתונאי נתקל לעתים במצב שבו מנסים להשתמש בו ככלי לניגוח. תהיתי אם הסיפור לא מסתכם בסכסוך שכנים מקומי, גם אם אחד הצדדים הנצים הוא קצין בכיר מאד
כשהגעתי לעמיקם הדברים נראו אחרת. לא טענות השכנים עשו את ההבדל, אלא המציאות בשטח, שלימדה על התנהגות אדנותית וחסרת מעצורים של בכיר שמרגיש, והמציאות מוכיחה שבצדק, שהממסד ייתן גיבוי לכל גחמותיו.
גלנט סלל כביש גישה לביתו הפרטי על חשבון שטח ציבורי של המושב, השתלט על אדמות של הכלל לטובת הרחבה ראוותנית של הנחלה שלו והגיב בכוחניות לניסיונות ההתנגדות של השכנים. חזרתי הביתה בידיעה שבהתנהלות של אלוף הפיקוד טמון עניין ציבורי מובהק.
המשכתי לאסוף חומר, אבל בשל אילוצים טכניים חששתי שלא אצליח לסיים את התחקיר בזמן סביר. בעצה אחת עם עורכי המוסף גייסנו את תותח התחקירים הכבד של מעריב, קלמן ליבסקינד. קלמן, כדרכו, צלל במהירות לעומק הפרטים והמסמכים, ישב בדיונים בוועדות התכנון, הפך כל אבן והתרשם, בדיוק כמוני, שעננה עכורה של אי כשירות מוסרית וציבורית מרחפת מעל האפשרות שיואב גלנט יתמנה ביום מן הימים לרמטכ"ל.
אחרי כמה שבועות התפרסם התחקיר הגדול הראשון על עלילות גלנט בעמיקם בסופשבוע. הנחנו שלתחקיר הזה יהיה משקל ביום שבו תעמוד על הפרק מועמדותו לרמטכ"לות. כמה תמימים היינו.
מערכת שלמה התגייסה לטאטא את פרשות עמיקם מתחת לשטיח

אחרי הפרסום הראשון ליבסקינד המשיך לבדו לעבר שורה של גילויים נוספים: הוא גילה שגלנט מגדל זיתים על עשרות דונמים שמעולם לא נמסרו לידיו כחוק, חשף תצהירים כוזבים שהוגשו לבית המשפט, תיאר התנהלות שערורייתית של מוסדות התכנון שכופפו את הכללים לטובת הקצין המקושר ועוד כהנה וכהנה תופינים שאכלסו את התחקיר השני. וגם זה לא עצר את הדהירה של גלנט לעבר הקרייה.
לא הייתי מתעכב על השתלשלות האירועים הפנימית של העיתון, שלרוב אין בה עניין לקוראים, אלמלא חשבתי שבמקרה הזה יש לה משמעות: קלמן ליבסקינד ואני לא מסקרים את הצבא באופן צמוד ושוטף, לא היה לנו דבר בעד או נגד גלנט לפני אותו תחקיר.
שנינו גם מחזיקים בהשקפות עולם קוטביות, ספק אם יש סוגייה מרכזית אחת בציבוריות הישראלית שאנחנו מסכימים עליה, למעט אחת. מאז שנחשפנו לחומר על פרשות הקרקעות של גלנט, אנחנו מסתובבים מוטרדים ושואלים את עצמנו: האם זה האיש שראוי להיות הרמטכ"ל הבא של ישראל?
אין לי עמדה לגבי כישוריו הצבאיים של יואב גלנט. יכול להיות שהוא לוחם בחסד ומפקד נערץ. מותר גם לטעון שעל אף מה שהתגלה בתחקירים הוא ראוי להיות רמטכ"ל. הרי הוא לא איש הציבור הראשון בישראל שדבק בו רבב, אם כי יש הבדל תהומי בין נבחר ציבור לאדם שמתמנה לתפקיד ערכי ורגיש כמו החייל מספר אחת.
מה שבאמת מטריד הוא שאף על פי שהמידע גלוי ונמצא על השולחן, ואף שקלמן ליבסקינד לא מרפה מהנושא כבר שבועות ארוכים, נראה שמערכת שלמה התגייסה כדי לטאטא את פרשות עמיקם עמוק מתחת לשטיח. לשר הביטחון זה כמובן לא הזיז, הדיון בוועדת טירקל, שמאשרת מינויים בשירות הציבורי, כפי שקלמן היטיב לתאר אתמול מעל דפי מעריב,
היה בדיחה עצובה. מתברר שבישראל 2010 הכלבים יכולים לנבוח, אבל זה לא מפריע לשיירה לעבור בסך ולצפצף עליהם.

תגובות בפייסבוק:

תגובות

אהבתם? לא אהבתם? אשמח לתגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: