למה לא בכיפור???
למה לא בכיפור???

השאלה שבכותרת צפה ועולה כמעט בכל שנה, בסגנון כזה או אחר, תמיד לפני יום הכיפורים, כבר מאז שנת 2006, מעט לאחר שהחל לפעול שירות ה-VOD של “הוט”.
כבר כתבו על זה ב- 2006 באתר נענע, וגם אתמול ב-YNET, אבל תוך פספוס הסיבה האמיתית לסגירת ה-VOD ובלי דרישה רצינית להפעלת השירות.
השאלה אכן במקומה ובפוסט זה אציג את מה לשדעתי הוא אחד הטריקים של חברות הכבלים והלווין להמנע ממתן שירות בצורה לא בדיוק חוקית תוך גביית תשלום על שירות של יום וחצי ממאות אלפי (אם לא מיליוני) מנויים.

שידורי הכבלים בארץ החלו בשנת 1990, אז החלו לפעול 5 חברות כבלים לפי “חוק הבזק” משנת 1982.
לקראת תחילת שידורי הכבלים, כבר שנת 1987, נקבעו כללי התקשורת ע”י מועצה שהוקמה לצורך כך ונקראת עד היום “המועצה לשידורי כבלים ולווין“.
כללים אלו נכתבו ע”י מועצה זו בשנת 1987, כאמור, וכוללים את השורה הבעיתית, לכאורה, הבאה:

“ביום הכיפורים לא ישודרו שידורים עצמיים ולא יתורגמו לעברית שידורים שאינם עצמיים”

שורה זו נכתבה שנים רבות לפני שהחל עידן ה-VOD בחברת HOT ואחרי מספר שנים גם ב- YES.
עידן ה-VOD החל בעצם בינואר 2005, כלומר 18 שנה לאחר שנכתבו כללי התקשורת של מועצת הכבלים והלווין!!!

VOD, אם תשאלו כל בר דעת, זהו שירות לפי דרישה, או וידאו לפי דרישה אם נדייק בתרגום. משמעו, שברגע שהצופה נכנס לתפריט, ומבקש לצפות בפרק מסוים, השרת המשדר מאתר את הקובץ המבוקש ומציג אותו לאותו אדם שביקש אותו באופן פרטי לחלוטין.
איך ניתן לפרש מכאן ש-VOD הוא שידור עצמי??? לא ברור.
הכוונה במילים שידור עצמי היתה ששידורים המופקים ע”י חברות הכבלים והלווין יושבתו ביום זה וכנ”ל גם לגבי ערוצים שלהם נדרש תרגום. לעומתם, ערוצים זרים המשודרים AS IS, בשפת המקור, ללא תרגום ממשיכים לעבוד בכיפור כרגיל.

ה-VOD  לצורך העניין, הוא בדיוק כמו ערוצים זרים. הקבצים כבר נמצאים במחשב, מתורגמים מראש, שהרי אין לשער שמישהו יושב ומתרגם אותם לצופים ב- LIVE :).
אף עובד של HOT או YES אינו מפעיל את שידור הבקשות הספציפי לכל לקוח ב-VOD אלא הלקוח מפעיל זאת בעצמו, מכאן שזהו אינו שידור עצמי בכל פרשנות שלא תהיה.

בספטמבר 2004, (קפיצה גדולה קדימה) קבעה המועצה לשידורי לווין וכבלים כללי שידור חדשים אך השורה הבעייתית נשארה בעינה. ראו עמוד 2 במסמך שבקישור.
ז”א התקדמנו שנים רבות אבל השארנו לחברות הכבלים והלווין את האפשרות לפרש את החוק כרצונן.

למה בעצם?

התשובה היחידה שיכולה לעלות על הדעת, ומכיוון שבכל צורת פרשנות למשפט זה אין קשר ל-VOD, היא רווחים ללא שום הוצאות, על חשבון המנויים.
בואו נעשה חשבון פשוט:
באפריל 2013 היו ל-HOT כ- 500,000 מנויים לשירות ה-VOD. מחיר מנוי ל-VOD עלה באותה תקופה 25 ש”ח לחודש.
ז”א שנכון לאפריל 2013 חברת הוט הרוויחה מביטול ה-VOD ליום וחצי 625,000 שקלים חדשים טבין ותקילין!

מה הפלא שהם וגם YES ממשיכים להסתמך על שורה בעייתית בכללי השידור כדי להרוויח כסף בחינם על חשבוננו?

אני מפנה את הפוסט הזה גם לפניות הציבור של “המועצה לשידורי כבלים ולווין” וגם ל-YES ו-HOT בדרישה להחזר כספי.

אני קורא לכולכם לפנות לשירות הלקוחות של HOT ו-YES ולדרוש את התשלום הזה בחזרה. לכם זה ייצא 1.5 שקלים ליום וחצי האלה של כיפור.
להם זה יגרום נזק רציני מעבר ל- 625,000 השקלים שהם הרוויחו מאיתנו.ולא, אתם לא צריכים לשרוף שעות בטלפון כדי לדרוש את זה. כיום, גם להוט וגם ל YES יש שירות לקוחות בפייסבוק.
לשירות של HOT לחצו פה ולשירות של YES לחצו פה.

פניתי גם למנהלי העצומה באתר “עצומה” שפתחו אותה ב-2012, לשוב ולחדשה ולעדכנה ברוח היום. אתם מוזמנים לחתום גם שם.

בואו נראה להם שאנחנו כבר לא פראיירים ונדרוש את מה שמגיע לנו!

ולכל אלה שיגיבו: מה? ממילא יש היום הכל באינטרנט, אפשר לראות בנטפליקס, בהולו וכו’. נכון, אתם צודקים, אבל למה לי להתחיל לחפש באינטרנט שידור באיכות שהיא לא תמיד HD כשיש לי את זה מתחת ליד ב-HD ואני אפילו משלם על זה :).

ו… שימו לב… אף לא מילה אחת על כפייה דתית 🙂

[qrcode]

תגובות בפייסבוק:

תגובות

6 תגובות

  1. למה הם צריכים להחליט לי אם ליראות טלוויזה ביום כיפור או לא ואם אני רוצה לראות מה הם רושמים לי השידורים יחזרו בצאת כיפור בשעה 8 למה מי אתם חיבים להפסיק את המחדל של הוט

    Meni Martziano
  2. השאלה שמסתתרת פה אם אפשר להגיש תביעה יצוגית , זאת פשוט כפייה דתית. הרי שאתה הצטרפת להוט לא היה רשום במסמכים שלהם שהם מורידים את הערוץ ביום כיפור, כנ"ל לגביי הויאודי, אני אשמח מאוד להחזיר להם באותו מטבע. עצבן אותי ממש המקרה הזה.

אהבתם? לא אהבתם? אשמח לתגובה

%d